1. XI. 1971 Bratislava ČSSR, Textkarty (kartexty), textobjekty (objektexty):
a. Každý jednotlivý tisk je záznamom, informáciou, stručným názvom faktu - problému, ktorého dôležitosť som poznal aj pocítil a pokladal za nutné riešiť, vyjadriť a zafixovať.
b. Objektexty a kartexty nie sú umeleckým jedinečným dielom-originálom, ktoré zničením neexistuje. Sú výrazom, znakom, oznámením stavu vedomia, ducha, ktorý sa v tomto prípade vyjadruje, prejavuje formou relatívne neextetickou. Nie sú gramatickým umením, ani umením multiplu, poéziou, literatúrou, vedou, námoženstvom, fantáziou. Sú zachytením, naznačením koncepcie, názoru, postoja, vzťahu autora k skutočnosti. Nie sú estetickou dekoráciou ani avantgardnou zaujímavosťou, sú samotným životom, činom človeka v časopriestore.
c. Objektexty a kartexty ako celok sú hľadaním pravdy a uporozňovaním na pravdu. Obsahujú reálny aj vizionársky náboj, vnútornú aj vonkajšiu realitu.
d. Objektexty a kartexty sú v skutočnosti repliky oznamov koncepcií (vizitky problémov) ktoré je možné podľa potreby opakovať, zmnožovať. Sú komunikačnou informáciou-signálom v totožnej rečovej oblasti (v širšom pôsobení prekladové problémy). Narábajú s všeobecne známymi slovnými pojmami (niekedy s neobvyklými väzbami). Navodzujú asociácie a zjavujú, naznačujú aj tajomstvá. Vyvolávajú rozumové, psychologické, noetické (estetické) a citové prežitky nie len rečou obrazovou ale pojmovou.
Július Koller